2015-2016

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

alt24 czerwca 2016 roku uczestniczyliśmy w uroczystym zakończeniu  roku szkolnego 2015/2016.  Uczniowie przedstawili program artystyczny, w trakcie którego nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru młodszym kolegom. Miłym akcentem było wręczenie nagród książkowych uczniom którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce  i różnorodnych konkursach. Nagrody Wójta Gminy Marklowice wręczyła obecna na uroczystości  pani Czesława Somerlik i otrzymały je: uczennica klasy II – Zofia Brychcy oraz uczennica klasy III – Zuzanna Kutak. zaś nagrody  z ramienia Rady Rodziców wręczyła przewodnicząca Rady Rodziców pani Izabela Wach. Nagrodzeni uczniowie otrzymali Dyplom Bardzo Dobrego Ucznia oraz nagrody książkowe: Maja Duda, Paulina Musiolik, Oliwer Popęda, Alan Sajnóg (uczniowie klasy I), Zofia Brychcy, Paweł Kawecki, Tomasz Marcol, Patrycja Piechoczek, Anna Wróbel (uczniowie klasy II), Filip Koczy, Zuzanna Kutak, Bartosz Słowik, Damian Strączek  (uczniowie klasy III). Uroczystą chwilą było również wręczenie Listów Gratulacyjnych rodzicom uczniów, którzy uzyskali Dyplom Bardzo Dobrego Ucznia oraz Podziękowań rodzicom za zaangażowanie w życie szkoły. Po części artystycznej został odczytany  list Śląskiego Kuratora Oświaty pani Urszuli Bauer. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor życzyła wszystkim uczniom udanego i bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku, następnie uczniowie przeszli wraz z wychowawcami do klas, gdzie otrzymali długo oczekiwane świadectwa.

 

WIZYTA W GMINNEJ BIBLIOTECE

altWe wtorek 14 czerwca uczniowie klasy III wybrali się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Marklowicach. Pani dyrektor Jolanta Węglorz przedstawiła dzieciom zasady funkcjonowania biblioteki, prowadzenia kart bibliotecznych i oznaczania książek. Uczniowie mieli okazję zobaczyć bogaty i urozmaicony księgozbiór biblioteki oraz zostać jej czytelnikiem. Spotkanie odbyło się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze, a uczniowie wrócili z wypożyczonymi książkami.

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

alt11 maja 2016 roku  obchodziliśmy  ważną   dla naszej szkoły uroczystość: Święto Szkoły połączoną z Dniem Otwartym Szkoły. Był to dzień, w którym uczciliśmy  pamięć naszego patrona – Kornela Makuszyńskiego. Na początku uroczystości uczniowie klasy drugiej i trzeciej przedstawili program artystyczny. Ważnym punktem występów była rozmowa przeprowadzona z samym Kornelem Makuszyńskim, który opowiedział o swoim życiu i twórczości. Wiele emocji wzbudził moment nagrodzenia laureatów konkursu plastycznego pt.: ,,Portret Patrona”. Uczniowie otrzymali pamiątkowe nagrody rzeczowe. Kolejną częścią  uroczystości był turniej sportowy pt.: ,,Wygram z Koziołkiem Matołkiem”. Ulubieniec dzieci  wprowadził wszystkich  na boisko, po czym razem z małymi sportowcami przeprowadził niecodzienną rozgrzewkę, po której rozpoczęły się konkurencje sportowe.To był dzień….

 

ODPOCZYWAMY W BARDO

altOd kilku lat w naszej szkole uroczyście obchodzony jest Dzień Matki i Dzień Taty. Podobnie było w tym roku. 23 i 24  maja  gościliśmy w murach szkoły najważniejsze osoby w życiu naszych uczniów tj. ich  mamusie i tatusiów. Dni  te obchodzone  były pod hasłem: ,,W RODZINIE JAK W BAJCE”. W tym wyjątkowym czasie  wszyscy uczniowie składali swoim  rodzicom  podziękowania za ich miłość, dobroć i ciepło rodzinne oraz przygotowali dla swoich rodziców liczne niespodzianki. Zaproszeni rodzice mieli okazję podziwiać swoje pociechy, które z ogromnym przejęciem tańczyły, recytowały wiersze i śpiewały piosenki.Na zakończenie uroczystości mali aktorzy przedstawili gościom przedstawienie pt.: ,,Śpiąca Królewna”. Wykonawcy wykazali się dużym zaangażowaniem i pokonali tremę, by zadowolić tak ważną dla siebie publiczność. Były to chwile pełne wzruszeń i miłości. Dzień Mamy i Taty przebiegł w miłej i ciepłej atmosferze. Podczas występów niektórym rodzicom "zakręciła się” łezka w oku.

 

W RODZINIE JAK W BAJCE

altOd kilku lat w naszej szkole uroczyście obchodzony jest Dzień Matki i Dzień Taty. Podobnie było w tym roku. 23 i 24  maja  gościliśmy w murach szkoły najważniejsze osoby w życiu naszych uczniów tj. ich  mamusie i tatusiów. Dni  te obchodzone  były pod hasłem: ,,W RODZINIE JAK W BAJCE”. W tym wyjątkowym czasie  wszyscy uczniowie składali swoim  rodzicom  podziękowania za ich miłość, dobroć i ciepło rodzinne oraz przygotowali dla swoich rodziców liczne niespodzianki. Zaproszeni rodzice mieli okazję podziwiać swoje pociechy, które z ogromnym przejęciem tańczyły, recytowały wiersze i śpiewały piosenki.Na zakończenie uroczystości mali aktorzy przedstawili gościom przedstawienie pt.: ,,Śpiąca Królewna”. Wykonawcy wykazali się dużym zaangażowaniem i pokonali tremę, by zadowolić tak ważną dla siebie publiczność. Były to chwile pełne wzruszeń i miłości. Dzień Mamy i Taty przebiegł w miłej i ciepłej atmosferze. Podczas występów niektórym rodzicom "zakręciła się” łezka w oku.

 

O PLASTUSIU CO ZABŁĄDZIŁ W BORZE

altDnia 13 marca po raz kolejny naszą szkołę odwiedzili aktorzy  krakowskiego teatru „Skrzat”, którzy zaprezentowali kolorowe i zabawne przedstawienie pt. "O Plastusiu, co zabłądził  w borze". Jak zwykle spektakl został przyjęty przez dzieci z dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczniowie z przejęciem śledzili przygody Plastusia, który szukając poziomek w lesie zgubił drogę powrotną. Na szczęście na swojej drodze napotkał skrzata , który pomógł Plastusiowi wrócić do domu. Było dużo śmiechu i strachu zwłaszcza wtedy gdy pojawił się rozbójnik. Ale jak to w bajkach bywa, wszystko skończyło się dobrze. Spektakl  niósł ze sobą sporą dawkę emocji, humoru, ale zawierał również elementy edukacyjne. Ważnym przesłaniem teatrzyku były wartości wychowawcze takie jak: przyjaźń, dobro oraz pomoc innym w potrzebie. Po przedstawieniu dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

 

WIZYTA BISKUPA ADAMA WODARCZYKA W NASZEJ SZKOLE

18 marca w ramach wizytacji parafii naszą szkołę odwiedził biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Adam Wodarczyk, któremu towarzyszył proboszcz  – ks. Marek Macewicz. Wizyta tak niezwykłego gościa była wyjątkowym wydarzeniem dla dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów naszej szkoły. Jako pierwsza zabrzmiała powitalna piosenka „Bądź pozdrowiony gościu nasz”, po której głos zabrała Pani dyrektor Jolanta Kominek  serdecznie witając czcigodnego gościa w imieniu całej społeczności szkolnej. Następnie słowa powitania wygłosili uczniowie. Po czym ksiądz biskup skierował bardzo ciepłe słowa do uczniów, nauczycieli oraz rodziców, którzy przybyli na dzisiejsze spotkanie. Na zakończenie odmówiono wspólnie modlitwę, po której ks. biskup udzielił swojego pasterskiego błogosławieństwa. Następnie ks. biskup zwiedził szkołę oraz spotkał się z radą pedagogiczną,                             pracownikami szkoły i rodzicami. Ta radosna i serdeczna wizyta na długo zostanie  w naszej pamięci, a przede wszystkim w naszych sercach.

 

KONKURS RECYTATORSKI

alt,,Wszystkie dzieci nasze są”- pod takim hasłem 12 kwietnia  2016r. w naszej szkole odbył się kolejny Gminny Konkurs Recytatorski dla  klas I-III. Wzięło w nim udział 36 uczniów  marklowickich szkół. Wydarzenie to było dużym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Uczniowie ciekawie i barwnie zaprezentowali  recytowane utwory. Ocenie podlegały: dobór repertuaru, kultura słowa, interpretacja utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Komisja w składzie: pani Czesławy Somerlik, pani Wiesławy Szlachty  i pani Barbary Szulik wyłoniła następujących laureatów:

kategoria klas pierwszych:

I   miejsce  -  Emilia Reclik SP 1 Marklowice

II  miejsce  -  Judyta Parzych  SP 1 Marklowice

III miejsce   -  Szymon Czapla SP 2 Marklowice

Wyróżnienie: Paulina Musiolik SP 2 Marklowice

Wyróżnienie: Kamil Skrobol SP 1 Marklowice

kategoria   klas drugich :

I miejsce  - Tomasz Marcol SP 2 Marklowice

II miejsce  - Zofia Brychcy  SP 2 Marklowice

III miejsce  - Alicja Musiolik -  SP 1 Marklowice

Wyróżnienie: Paulina Capłap SP 1 Marklowice

Wyróżnienie: Dominika Zając SP 1 Marklowice

kategoria  klas trzecich:

I miejsce  -   Hanna Konieczny  SP 1 Marklowice

II miejsce  -  Iwona Nagrodzka SP 2 Marklowice

III miejsce  -  Piotr Lubszczyk SP 1 Marklowice

Wyróżnienie: Amelia Polok SP1 Marklowice

Wyróżnienie: Antonina Kłosok SP1 Marklowice

Laureaci oraz pozostali uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Gminę Marklowice.  Zdobywcy I - szych miejsc będą 24 kwietnia reprezentować naszą gminę  w  XX Regionalnym Konkursie Recytatorskim w Gliwicach. Serdecznie gratulujemy!

 

GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

altW piątek 8 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas III. Wzięło w nim udział 12 uczniów dwóch szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Marklowicach. Gości powitała dyrektor szkoły pani Jolanta Kominek, która życzyła wszystkim sukcesów. Zadaniem uczestników było poprawne napisanie dyktanda  pt.: Podsumowanie semestru.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce  – Piotr Lubszczyk  SP1 M-ce

II miejsce – Zuzanna Kutak  SP2 M-ce

III miejsce –  Bartosz Słowik SP2 M-ce

III miejsce – Jakub Granieczny SP1 M-ce

Wyróżnienie – Jakub Strzałkowski SP2 M-ce

Serdecznie gratulujemy!Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Zdobywcy  I, II i III  miejsca będą reprezentować naszą gminę w Powiatowym Konkursie Ortograficznym w Gorzycach, który odbędzie się 15.04.2016r.

 

CZAS FERII ZIMOWYCH JUŻ ZA NAMI

altPo półrocznej pracy w szkole  przyszedł czas na upragniony i długo oczekiwany odpoczynek. Dla dzieci, które ferie spędzały w domu zostały zaplanowane i zorganizowane zajęcia wyjazdowe zgodne z harmonogramem. Udział w zajęciach mogli wziąć wszyscy uczniowie, którzy wcześniej zgłosili chęć swojego uczestnictwa. Każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie i w sposób miły oraz atrakcyjny spędzić czas. Zajęcia odbyły się w dniach: 15.02.2016- 18.02.2016 w godz. 9:00-13:00. Cały tydzień ferii minął nam bardzo szybko w miłej  i przyjaznej atmosferze. Najwięcej radości sprawiło nam to, że mogliśmy być razem i wspólnie dobrze się bawić. Po raz kolejny ferie zostały zorganizowane przez Gminę Marklowice. Tegoroczna oferta zajęć podczas ferii mimo niesprzyjającej zimowej aury cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci, bowiem chętnie przychodziły na zajęcia. Około 45 uczniów miało okazję przeżyć wiele wesołych  i radosnych chwil w czasie  wspólnej zabawy.

 

DROGA BABCIU DROGI DZIADKU

altOd wielu już lat w kalendarz uroczystości szkolnych na stałe wpisany jest  Dzień Babci i Dziadka. Dlatego 25, 26 i 27 stycznia najważniejszym punktem dnia w naszej szkole były odwiedziny babć i dziadków. Dzieci, jak co roku z okazji ich święta zaprezentowały swoje zdolności artystyczne. Wyrecytowały wiele pięknych wierszy o miłości do babci, o wdzięczności za to, że dziadkowie zawsze mają dla nich czas. Nie zabrakło  też pięknych piosenek, inscenizacji oraz  tańców. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. W dalszej części uroczystości mili goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków! Kochanym Babciom  i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

 

SZKOLNA WIGILIJKA

altW przeddzień przerwy świąteczno – noworocznejw naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne całej społeczności szkolnej, które było szczególnym dniem dla wszystkich.  Wspólna uroczystość integruje uczniów, nauczycieli i pracowników oraz zaproszonych gości: rodziców i  przyjaciół szkoły. Wigilię rozpoczęliśmy programem o tematyce bożonarodzeniowej przygotowanym przez naszych uczniów, który wprowadził obecnych  w okres najpiękniejszych i  najbardziej rodzinnych Świąt. Wigilia przebiegła w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Na stole nie zabrakło również tradycyjnych wigilijnych potraw,  które zostały przygotowane przez  mamy z Rady Rodziców. Podczas Wigilii wręczono nagrody laureatom Międzygminnego  Konkursu Plastycznego o tematyce świątecznej. Wśród nagrodzonych znaleźli się również nasi uczniowie:

W kategorii klas pierwszych – Paulina Musiolik II miejsce

                                                  Zuzanna Maciejczyk III miejsce

W kategorii klas drugich – Roksana Uss III miejsce

W kategorii klas trzecich:  Iwona Nagrodzka II miejsce                                     

Wyróżnienia: Aleksandra Chrószcz, Zofia Brychcy, Michał Heliosz

Nagrody dla laureatów konkursu ufundował Urząd Gminy Marklowice.

Spotkanie było  pełne niezwykłej  magii, uroku i radości. Wszyscy zapewne będą go długo pamiętać.

 

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

alt7 grudnia od samego rana w szkole panowała świąteczna atmosfera, przepełniona radosnym oczekiwaniem na ważnego gościa. O godzinie 8.30  przybył   w pięknym, czerwonym stroju i z wielką laską Święty Mikołaj. Na powitanie gościa uczniowie przedstawili  program artystyczny, składający się  z wielu wierszy i piosenek o tematyce mikołajkowej. Oczywiście nie obyło się bez prezentów. Pierwszeństwo miały dzieci najmłodsze, które były gośćmi tego dnia w naszej szkole. Później kolejne klasy odebrały od Mikołaja paczki. Na zakończenie wspaniały gość uczestniczył w sesji zdjęciowej. Tego wyjątkowego dnia uczymy się nie tylko przyjmować prezenty z wdzięcznością, ale również uczymy się obdarowywać innych. Dlatego też uczniowie z wielką radością i wdzięcznością obdarowali przybyłych gości słodkimi, świeżo upieczonymi choinkami.  Na koniec wszystkie dzieci pięknie podziękowały za paczki i pożegnały przemiłego gościa.

 

RODZINNE SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE

altBoże Narodzenie to najbardziej oczekiwane święta przez nas wszystkich. W szkole tworzymy sytuacje, które  sprzyjają czynnemu uczestnictwu w tradycji. W czwartek  10 grudnia odbyło się Rodzinne Spotkanie Świąteczne, na które przybyli licznie PRZYJACIELE  SZKOŁY. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem pani dyrektor, która  serdecznie przywitała zebranych i zaprosiła do obejrzenia części artystycznej pt.: ,,Dziewczynko  z zapałkami spędź święta z nami”. Prezentowany program artystyczny wprowadził wszystkich w radosny nastrój oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, jak również  przedstawił obecnym  tradycje i symbole związane  z tymi świętami. Wystąpienie dzieci zostało entuzjastycznie przyjęte przez ogromną  widownię, która nagrodziła  młodych aktorów gromkimi brawami. Zarówno dzieci, jak i goście cieszyli się ze wspólnie spędzonych chwil. Na zakończenie  Pani dyrektor podziękowała dzieciom za piękne występy i złożyła świąteczne życzenia wszystkim zebranym  oraz zaprosiła do dalszego świętowania. Następnie wszyscy udali się na świąteczny poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców  połączony z kiermaszem bożonarodzeniowym. Niecodzienne spotkanie jakie miało miejsce, można niewątpliwie zaliczyć do udanych, bowiem  wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania nadchodzących świąt. Wszystkim Rodzicom, Babciom,  Dziadkom i Znajomym,  którzy włączyli się w uświetnienie tej uroczystości składamy serdeczne podziękowania. Cieszymy się, że zawsze możemy na Was liczyć!

 

KĄCIK REGIONALNY

W procesie wychowania bardzo  ważną rolę odgrywa świat wartości. Taką wartością jest dziedzictwo kulturowe. Dziecko w młodszym wieku szkolnym jest silnie związane z domem rodzinnym, środowiskiem, w którym się wychowało, z miejscem zamieszkania i najbliższą okolicą.Istotą odnajdowania wartości w życiu człowieka jest, jak mówi  Cyprian Kamil Norwid: "Aby poznać drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło". Dlatego w naszej szkole dokłada się wielu starań,  by dzieci  uczyły się tych wartości kultury regionalnej od najmłodszych lat. W związku z tym   od  kilku lat prowadzone są  zajęcia regionalne, na których realizowany jest program własny: ,,Tu mieszkam, tu żyję ..” autorstwa Elżbiety Waler. Jednym z głównych celów programu jest  wyrabianie nawyku gromadzenia i prawidłowego przechowywania dokumentów, narzędzi itp., wyrabianie szacunku do korzeni, dbałość o zachowanie i kultywowanie tradycji. Aby zachęcić dzieci do poznania i zrozumienia świata, jego kultury, rozbudzania  w nich zainteresowania swoim miejscem urodzenia, regionem i Ojczyzną w naszej szkole  powstał Kącik Regionalny. W którym  zgromadzono przedmioty codziennego użytku z jakich korzystano w domowych gospodarstwach wiejskich np. żelazka, maselnice, serwety, naczynia oraz  eksponaty związane z historią naszego regionu przybliżające uczniom kulturę, tradycje  i obrzędy związane z regionem śląskim. Odbywać się tutaj będą  „żywe” lekcje historii i  warsztaty  z ciekawymi ludźmi naszego regionu.Kącik powstał z inicjatywy nauczycielki Elżbiety Waler przy współudziale  Pani Moniki Miełek – autorki   oprawy plastycznej.

 

KOLEJNA WYCIECZKA ZA NAMI

altPierwsze grudniowe przedpołudnie uczniowie wszystkich klas spędzili   w  górniczej scenerii na zajęciach pt.: ,,Od paprotki do węgielka” w Żorskim Centrum Regionalnym w Osinach. Spotkanie  cieszyło się bardzo wielkim zainteresowaniem uczestników wycieczki, bowiem uczniowie w sposób czynny mogli poznać pracę w kopalni oraz  tradycje i przesądy górnicze. Każdy chętny chłopak był pasowany na górnika, zaś dziewczynki dały popis w smarowaniu chleba smalcem. Wszyscy poznali krótką historię powstania węgla kamiennego. Najciekawszym punktem programu okazało się spotkanie w zainscenizowanej kopalni ze Skarbnikiem – duchem podziemi. Na zakończenie poznaną wiedzę uczniowie utrwalili w ciekawych i oryginalnych  warsztatach plastyczno–muzycznych. To była bardzo udana i pouczająca wycieczka.

 

OSINY

1 grudnia wszyscy uczniowie naszej szkoły wybrali się do Żorskiego Centrum Regionalnego na warsztaty „Od paprotki do węgielka”.Dzieci zostały powitane przez górnika i panią   w stroju regionalnym, którzy wręczyli dziewczynkom wianki, a chłopcom czapki górnicze.  W czasie zajęć dzieci miały okazję poznać bardzo dużo ciekawych informacji o pracy górnika, o jego strojach – roboczym i odświętnym, poznały legendę o Skarbniku (którego nawet spotkały) i świętej Barbarze. Prowadzący podzielili grupę na chłopców i dziewczynki i  nauczyli dzieci  śpiewać z podziałem na role piosenkę o Karliku. Następnie uczniowie zostali poczęstowani pysznym chlebkiem ze smalcem. Ostatnim punktem programu było wykonanie pracy plastycznej – Węgielka i zabawy muzyczne z użyciem go jako rekwizytu. Warsztaty były bardzo ciekawe i pouczające i uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejną wizytę  w  Centrum.

 

WARSZTATY ŚWIATECZNE

altW środę 1 grudnia klasa III uczestniczyła w świątecznych warsztatach prowadzonych przez mamy Wiktorii i Zuzi: Panią Martę Kutak  i Panią Zuzannę Musioł. Dzieci wykonały przepiękne stroiki wykorzystując różnorodne materiały. Wykazały się  bardzo dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Wszystkie prace zostaną przekazane na Rodzinne Spotkanie Świąteczne, które odbędzie się 10 grudnia. Serdecznie dziękujemy Paniom: Marcie Kutak i Zuzannie Musioł za przeprowadzone zajęcia, zaś Państwu Kutak za ufundowanie wszystkich materiałów.

 

WARSZTATY PLASTYCZNE

alt,,Świąteczny obraz” to temat  warsztatów plastycznych, które odbyły się  w dniu 26.11.2015r.Pomysłodawcą tych niecodziennych zajęć była Pani Małgorzata Czaplamama Szymona z klasy I. Uczestnikamispotkania byli uczniowie klasy pierwszej, którzy w sposób profesjonalny zostali zapoznani         z technikę decoupage. W trakcie zajęć powstały prawdziwe dzieła sztuki, które  będzie można podziwiać   na Rodzinnym Spotkaniu  Świątecznym 10.12.15r. Warsztaty trwały 1,5  godziny i odbywały się po zajęciach lekcyjnych. Spotkanie było radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wszyscy świetnie się bawili. Wspólna zabawa i praca pozwoliła poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań. W imieniu wszystkich uczniów serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie Czapla za przeprowadzone warsztaty oraz firmie P&C CENTERGUM za ufundowanie wszystkich materiałów do wykonania ozdób.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

alt21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości. W naszej szkole był on obchodzony po raz pierwszy. Wprowadzeniem do tematu była adanka, w czasie której propagowane były  dobre zachowania i maniery oraz  omówione zostały działania dotyczące przebiegu tego święta. Na prośbę uczniów  przedsięwzięcie zostało rozłożone na kilka dni, w czasie których uczestnicy  mogli tworzyć hasła, rymowanki, wiersze dla swoich koleżanek i kolegów. Ostatnim krokiem było samodzielne wykonanie serduszek i umieszczenie na nich wcześniej przygotowanych haseł. Podsumowaniem podjętych działań był uroczysty apel, na którym zostały przedstawione  serduszka i zawieszone na ,, gazetce życzliwości”. Miłym akcentem spotkania była zabawa ,, pajęczyna przyjaźni”. Taki dzień to doskonała okazja, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. Bo uśmiech, serdeczność, wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość jest zawsze na miejscu. Pamiętajmy, że „życzliwe spojrzenie i uśmiech więcej nieraz znaczą, niż udany dialog". Apel zakończył się utworzeniem kręgu i przekazaniem sobie życzliwego uścisku.

 

ANDRZEJKI

altAndrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń  i fantazji. Ten niezwykły czas miał miejsce w piątek 27  listopada br., kiedy to Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich  uczniów wraz z wychowawcami do wspólnej zabawy i zapewnił wszystkim wiele atrakcji. Największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne andrzejkowe wróżby. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość oczywiście  z „przymrużeniem oka”. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Nie zabrakło zabawy tanecznej przy dźwiękach znanych przebojów. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. Tegoroczne andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane podczas tego niezwykłego wieczoru.

 

PROGRAMY "SZKLANKA MLEKA" I "OWOCE W SZKOLE"

altPROGRAM "SZKLANKA MLEKA"

Celem programu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych.Mleko jest  wydawane trzy razy w tygodniu. Programem tym objęci są wszyscy uczniowie SP2.

 

PROGRAM "OWOCE W SZKOLE"

Wszyscy uczniowie naszej szkoły (za zgodą  rodziców) biorą  udział w programie    ,,Owoce i warzywa w szkole”.  Celem programu  jest kształtowanie wśród dzieci świadomości i właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu warzyw, owoców  i soków. Otrzymywane porcje są nieodpłatne. Dzieci otrzymują:

·świeże owoce ( jabłka, gruszki, truskawki)

·świeże warzywa ( marchew, paprykę słodką, rzodkiewki)

·soki owocowe, warzywne, owocowo –warzywne

Owoce i warzywa spożywane są w grupie, wśród rówieśników, co sprzyja utrwalaniu się pozytywnych nawyków żywieniowych i przełamywaniu niechęci przed jedzeniem określonych produktów.

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 altJak co roku 14 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej  potocznie zwanej Dniem Nauczyciela. Swój występ uczniowie zadedykowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Podczas uroczystości mali artyści recytowali wiersze i  śpiewali piękne piosenki. Po zakończonej akademii nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice  otrzymali symboliczne upominki własnoręcznie wykonane przez uczniów. Do życzeń dołączyli się również rodzice. Przewodnicząca Rady Rodziców podziękowała nauczycielom  i pracownikom szkoły za trud włożony w wychowanie i nauczanie ich dzieci. Na ręce pani Dyrektor złożyła piękny bukiet kwiatów, zaś uczniów obdarowała  słodkim upominkiem.

 

PRÓBNY ALARM PRZECIWPOŻAROWY

altW dniu 5 października 2015 roku w trosce  o bezpieczeństwo uczniów, w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowy, połączony z ewakuacją uczniów  i pracowników z budynku szkoły. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie uczestnikom, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zachowując środki bezpieczeństwa, bardzo szybko stawili się na miejscu zbiórki. Okazało się, że wszyscy doskonale znają drogę ewakuacyjną i zasady postępowania w czasie zagrożeń. Możemy być z siebie dumni, gdyż akcja przebiegła sprawnie i w wyznaczonym czasie.  Na zakończenie uczniowie zapoznali się z wyposażeniem wozu strażackiego, zobaczyli jak wygląda gaszenie pożaru. Było super!

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

alt30 września od wielu już lat obchodzimy Dzień Chłopca. W tym roku   w naszej szkole przesunęliśmy te obchody o całe dwa tygodnie. 13.10.br. z tej okazji odbyła się szkolna dyskoteka.  Dziewczęta i chłopcy  świetnie się bawili. Dzieci integrowały się w zabawie czerpiąc wiele radości z możliwości wspólnego spędzenia czasu na szkolnej imprezie. Na chłopców czekało wiele atrakcyjnych zabaw i konkursów, w wyniku których został wyłoniony Chłopak Idealny. Zabawa jak zwykle była udana. Rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca. Takie wydarzenia pokazują, że szkoła to nie tylko miejsce pracy, ale również rozrywki. Było miło, wesoło i zabawnie...

 

NIECODZIENNY GOŚC W SZKOLE

altW piątek 18 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w przesympatycznych warsztatach psychoedukacyjnych z niezwykłym czworonogiem. Bowiem do wszystkich klas zawitał Leoś ze swoją  opiekunką mgr Anną Weiss pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  w Wodzisławiu Śląskim.  Leoś to piękny king cavalier spaniel,który  na swoim przykładzie uczył, jak należy właściwie interpretować zachowania psów.   Zajęcia te były okazją nie tylko do dobrej zabawy, ale także do przybliżenia dzieciom sposobów opieki nad zwierzętami i wdrożenia dzieci do zachowania szczególnej ostrożności w stosunku do nieznajomych zwierząt, czy reakcji obronnych w razie ataku. To było niezwykle pouczające i przyjemne spotkanie. Dzieci bawiły się doskonale.

 

OGŁOSZENIE

Rodzice  uczniów, którzy mają stwierdzoną alergię pokarmową/reakcje nietolerancji a korzystają z usług stołówki szkolnej proszeni są o zgłoszenie się w sekretariacie swojej szkoły i wypełnienie stosownego oświadczenia do dnia 30.09.2015r.

 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

alt5 września br. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły" uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z policjantami. Mundurowi rozmawiali z dziećmi na temat ich bezpieczeństwa w różnych codziennych sytuacjach. W trakcie spotkania uczniowie przypomnieli sobie i utrwalili kilka bardzo ważnych rad,  które należy bezwzględnie przestrzegać w drodze do szkoły i nie tylko...

  • zawsze przechodź przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych najlepiej na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną,
  • zawsze przechodź przez jezdnię na zielonym świetle – migające zielone światło mówi o konieczności opuszczenia przejścia dla pieszych,
  • przed wejściem na jezdnię, nawet gdy jest sygnalizacja świetlna spójrz w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo. Dopiero po upewnieniu się, że nie zbliża się żaden pojazd, możesz przejść na drugą stronę,
  • przez jezdnię przechodź zdecydowanym krokiem, nie możesz przebiegać przez jezdnię,
  • nie wchodź na jezdnię bezpośrednio zza samochodu lub innej przeszkody,
  • pamiętaj przejście dla pieszych nie jest miejscem zabawy. Spychanie na jezdnię kolegi lub koleżanki może zakończyć się tragicznie,
  • poza terenem zabudowanym zawsze idź lewą stroną drogi (poboczem), abyś widział pojazd nadjeżdżający z naprzeciwka,
  • na ubraniu lub tornistrze noś znaczki odblaskowe, dzięki którym będziesz bardziej widoczny na drodze,
  • przechodząc przez przejazdy kolejowe sprawdź, czy nie nadjeżdża pociąg, nigdy nie przechodź , gdy szlabany są opuszczone.

Na koniec spotkania najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego otrzymali odblaski, dzięki którym będą bardziej widoczni na drodze.

altFOTO GALERIA

 
 

ROK SZKOLNY 2015/2016 OFICJALNIE ROZPOCZĘTY

altWe wtorek 1 września 2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Marklowicach uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2015/2016. Jest to kolejny rok dający szansę na zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń. Dzień ten rozpoczęliśmy uroczystą mszą św., która odprawiona została w kościele parafialnym. Uczestniczyli w niej uczniowie, rodzice  i nauczyciele. Następnie  wszyscy udali się do szkoły na uroczystą akademię inaugurującą kolejny rok szkolny. Pani dyrektor Jolanta Kominek  serdecznie powitała wszystkich uczniów, a w szczególności uczniów klasy pierwszej, grono pedagogiczne, rodziców oraz pracowników administracji i obsługi, życząc sukcesów w nowym roku szkolnym.Następnie  minutą ciszy uczciliśmy ofiary II wojny. Zaraz potem przystąpiono do części artystycznej, przygotowanej przez uczniów klasy drugiej i trzeciej. Starsi koledzy również pamiętali o najmłodszych uczniach w szkole, którym przekazali i życzenia na zbliżający się rok szkolny. Zaprezentowane wiersze, piosenki rozbawiły gości oraz zachęciły uczniów do pracy w nowym roku. W tym szczególnym dniu odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Pani dyrektor dokonała pasowania 25 – ciu pierwszoklasistów. Na pamiątkę tego uroczystego wydarzenia dzieci otrzymały akty pasowania. Na uroczystości obecna była również: pani Czesława Somerlik –  przedstawiciel Urzędu Gminy, która zabrała głos życząc zebranym wszystkiego dobrego  w nowym roku szkolnym. Miłym akcentem uroczystości była nagroda wręczona przez panią Czesławę dla uczniów klasy II – Ali Tekiela i Artura Wierzbickiego. Uczniowie  Ci brali udział w konkursie plastycznym w ramach ogólnopolskiej kampanii ,, Zachowaj Trzeźwy Umysł” 2015. Po oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami w celu omówienia planów na nowy rok szkolny.

alt FOTO GALERIA

 

ROZPOCZECIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Uroczyste rozpoczecie roku szkolnego 2015/2016 odbędzie się 1.09.2015 roku o godz.9.00. Wczęśniej o godz. 8.00 odbędzie się msza św. w kościele Narodzenia NMP w Marklowicach.

 

Ogłoszenie

W dniu 26.08(środa) oraz 27.08 (czwartek) i 31.08 (poniedziałek) o godz. 10.00 do 11.00 odbędą się próby przed rozpoczęciem roku szkolnego.

 
The secret of any online business is web hosting. Select the best hosting service reading offered by justhost.
Copyright ©  Szkoła Podstawowa Nr 2 w Marklowicach 2011-2013  |  Strony Internetowe  MBURSZ-NET
Free Joomla Templates designed by Joomla Hosting